A tak to się robi

Rozmowa dla Magazynu Nisza https://www.youtube.com/watch?v=OQSUHhz9Eqg&t=54s&ab_channel=MagazynNisza

   MAGAZYN NISZA

Wywiad dla Radia Gdańsk w audycji Włodzimierza Raszkiewicza „Kawałek świata i herbata” :https://radiogdansk.pl/audycje-rg/kawalek-swiata-i-herbata/item/118340-szukam-ludzi-ktorzy-rozumieja-i-doceniaja-te-pasje-michal-shadowland-majchrowicz-robi-naczynia-dla-szefow-kuchni?fbclid=IwAR3rBQG1ACAZOT_mIJpRlRS-9bb7WL98tciIqbDyCaIqoaPpWR3IAfy7u3M

Mały reportaż z wspaniałego  DOM 12 RZEMIOSŁ – cyklu warsztatów edukacyjnych realizowanych w Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym dzięki zaproszeniu przez  koordynatorkę działu edukacji Agnieszkę Baaske zająłem się wspaniałym fachem Garncarza https://www.youtube.com/watch?v=WlwaExAFtLg&t=2s

Nasze produkty są stworzone z kamionkowej gliny . Talerze są ręcznie formowane z plastra gliny układanego w formie gipsowej i rzeźbione. Miski i czarki są głównie toczone na kole garncarskim, niektóre są formowane z kulki i rzeźbione. Wszystkie naczynia są dwukrotnie wypalane w elektrycznym piecu. Wypał konćowy odbywa się w temperaturze 1250 stopni Celsjusza. Szkliwa używane do pokrycia czerepów to atestowane szkliwa spożywcze producentów AS Keramik, Terra Color i Welte.

Our products are made by Michał  from stoneware clay. The plates are hand built from a slab of clay mounted in a plaster mold and than sculpted. The bowls and cups are mostly thrown on a potters wheel, some models are built from a  ball of clay. Every piece is fired twice in an electric kiln. The second firing with glaze, reaches temperatures up 1250 degrees Celsius. All the glazes we use are food safe .

BIO

Michał Majchrowicz, syn Ryszarda. Urodzony w piątek 13tego kwietnia 1984 roku w Gdyni. Od początku lat 90tych „dotknięty” gliną poprzez pracę rzeczonego Ryszarda, ojca swego, w Zakładzie Ceramicznym Artura Włodarczyka w Rumi. Po ukończeniu gdyńskiego liceum plastycznego za przewodem genialnej pedagog Ireny Zabrockiej dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w roku 2011 ukończył studia na wydziale Rzeźby w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego ze specjalizacją z ceramiki artystycznej pod przewodnictwem profesor Teresy Klaman. Cztery lata po studiach nabył swój pierwszy piec do wypału ceramiki, i rozpoczął praktykę związaną z wytwarzaniem ceramiki użytkowej pod postacią naczyń stołowych. Poprzez meandry zleceń współpracował z lokalnymi manufakturami ceramicznymi jak Warsztat Artystyczny Grzegorza Rogińskiego, czy w Chmielnie(zagłębiu kaszubskiej ceramiki użytkowej) z warsztatem Eugeniusza Trowskiego Genius Ceramika. W 2014 prowadził warsztaty z tworzenia kafli podczas gdyńskiego Gdynia Design Days wraz z Dorotą Wnuczyńską z pracowni Mozaiqua. W 2016 nawiązał współpracę z nieistniejącą już gdańską restauracją finediningową Metamorfoza, która stała się niejako bramą do dzialalności związanej z gastronomią.

Od czerwca 2018 prowadzi własną działalność gospodarczą związaną głównie z ręczną produkcją naczyń ceramicznych do restauracji. Jego klientami są restauracje finediningowe, bistra, koktajlbary oraz sushi z terenu Trójmiasta i Warszawy.

Poza praktyką ceramiczną prowadzi również warsztaty z garncarstwa, japońskich metod klejenia żywicą kintsugi, czy działań artystycznych z takimi partnerami jak: Fundacja Pogranicze z Sejn , CSW Łaźnia w Gdańsku, Gdańska Galeria Miejska, czy Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.